HelloPl LLC
P.O. Box 828
Ardmore PA 19003
grafika: drukuj :: nie drukuj

Jak dojechać

 

Samolotem
Do Nowego Jorku można przylecieć z prawie każdego zakątka świata. Region obsługiwany jest przez trzy duże (i kilka małych) lotnisk. John F. Kennedy International Airport i Newark Liberty International Airport to porty międzynarodowe, natomiast LaGuardia służy głównie do obsługi ruchu krajowego. Jeśli przylot lub odlot ma odbyć się w środku dnia, lepiej wybrać LaGuardię, ponieważ łatwiej jest tam dojechać. Natomiast wybierając lotnisko JFK, trzeba poświęcić na podróż około 90 minut. Newark Airport, które znajduje się w New Jersey, uważa się za lotnisko mniej dostępne (całkowicie mylne przekonanie, ponieważ port ma nowoczesny terminal i kolej wewnętrzną), dlatego loty są tam zazwyczaj tańsze. Do wszystkich portów lotniczych można dojechać, zarówno autobusami publicznymi i prywatnymi, jak i metrem, kolejką, promem, no i oczywiście taksówkami.

JFK: ważny port dla Delta i American Airlines, a także Air France, Lufthansy i British Airways – każda linia dziennie ma kilka lotów na JFK. Terminale połączone są darmową koleją AirTrain. Wokół lotniska znajduje się wiele hoteli. Autobusy kursują tam i z powrotem.
Podróż taksówką na Manhattan będzie kosztować zawsze tyle samo – ok $45, natomiast do innych dzielnic cena ustalana jest według licznika. Można też zamówić samochód, który odwiezie podróżującego na lotnisko (taksówki są często trudne do złapania, szczególnie na Manhattanie).

Newark: główne centrum Continental Airlines, ponadto lotnisko obsługuje loty międzynarodowe i krajowe. Ceny za przejazd taksówkami z lotniska są jednakowe dla każdej z dzielnic – do każdego rachunku należy jednak doliczyć opłaty za przejazd (autostradą lub tunelem) oraz napiwek. Do i z lotniska można podróżować także pociągiem Amtrak lub NJ Transit, autobusem Olympia Trails lub transportem publicznym.

LaGuardia: mniejsze i starsze lotnisko obsługujące loty krajowe, w tym loty wahadłowe do Bostonu i Waszyngtonu. Marine Air Terminal wykorzystywany przez Delta Airlines jest najstarszym, wciąż używanym terminalem na świecie. Lotnisko, jak pozostałe jest obsługiwane przez taksówki i transport publiczny.

Inne porty lotnicze:
MacArthur Airport – na Long Island obsługiwane przez Southwest Airlines, taniego krajowego przewoźnika.
Westchester County Airport - w pobliżu White Plains, najbliższe Connecticut, ale do Nowego Jorku można się stamtąd dostać autobusem Air Link lub pociągiem Metro-North.
Steward International Airport – obsługiwane przez kilka linii, można do niego dojechać pociągiem i autobusem.

Pociągiem
Amtrak kursuje z New York Penn Station, swojej największej stacji na Wschodnim Wybrzeżu. Wszystkie pociągi Amtrak (w tym szybki Acela Express i Metroliner) regularnie kursują pomiędzy największymi miastami na Wschodzie, są także połączenia Kanady (Toronto i Montrealu) oraz Kalifornii (z przesiadką w Chicago). Najlepiej jest rezerwować bilety wcześniej, ponieważ pociągi odjeżdżające z Nowego Jorku w godzinach szczytu bardzo prędko się zapełniają.

Miasto jest obsługiwane przez trzy koleje dojazdowe:
• Long Island Rail Road (LIRR) – działa z Penn Station na trasie do Long Island
• Metro-North Rail Road – działa z Grand Central Terminal do miejsc położonych w częściach północnych i wschodnich miasta. Posiada trzy linie: New Haven, Hudson Line i Harlem Line.
• New Jersey Transit – działa z Penn Station do lokalizacji w New Jersey. Linia korytarza północno-wschodniego biegnie do Trenton (a stamtąd jest możliwość przesiadki do Filadelfii) i do Princeton.

Autobusem
Greyhound – najstarsza i największa prywatna sieć autobusowa ma swój główny przystanek na Port Authority Bus Terminal na Manhattanie (41st St / Eighth Avenue). Ostatnimi czasy ruch z Nowego Jorku do Massachusetts, Connecticut i Rhode Island zdominowała Peter Pan Bus Company. Obydwie firmy na jednych szlakach koordynują swoje przejazdy, na innych z kolei bardzo mocno rywalizują. Z Port Authority, który działa 24 godziny na dobę, odjeżdżają autobusy do prawie wszystkich miast w kraju, a także do Toronto i Montrealu.

Do zamożniejszych pasażerów swoje usługi kieruje Limoner – siec autobusów z obsługą, barem i możliwością połączenia z Internetem.

Z Nowego Jorku kursują też bardzo tanie linie autobusowe, niektóre z nich określa się Chinatown Buses. Ich miejsca docelowe to głównie Boston, Filadelfia i Waszyngton – zwykle ich przystanki znajdują się w dzielnicach zamieszkanych przez ludność pochodzenia chińskiego. Chcąc znaleźć takie linie, trzeba poszukać nazw takich jak: Fung Wah Bus, Lucky Stra, Boston DeLuxe, Today’s Bus i Apex Bus.

Uwaga: ze względów bezpieczeństwa na żadnej stacji kolejowej w Nowym Jorku nie oferuje się już przechowalni bagażu, szafek czy szatni – dotyczy to także Grand Central i Penn Station, jedynie Amtrak na Penn Station oferuje przechowalnię dla pasażerów posiadających bilety (ale często nikt tego nie sprawdza). Przechowalnie bagażu dostępne są na lotnisku JFK (terminale 1 i 4). Większość hoteli przechowa bagaż gościa po jego wymeldowaniu się.


Dojazd samochodem
Przyjeżdżając do Nowego Jorku samochodem trzeba pamiętać, że ruch jest tu spory, a parkowanie drogie (do $40 za dzień). Wjeżdżając do miasta od strony New Jersey, a także przez liczne mosty czy tunele należy uiścić opłaty za przejazd (ok. $6). Poruszanie się po mieście autem jest nie tylko trudne, ale zabiera też mnóstwo czasu. Lepszym wyborem jest podjechać do którejś ze stacji kolejowych i dalej podróżować pociągiem, przy stacjach często znajdują się parkingi strzeżone.

Dojazd do miasta od strony New Jersey możliwy jest przez Lincoln Tunnel, Holland Tunnel, George Washington Bridge – do wszystkich dojechać można New Jersey Turnpike (I-95) i z I-80. Najlepiej podróżować po godzinach szczytu, ale niektóre autostrady są zatłoczone o każdej porze dnia, jak na przykład Cross Bronx Expressway, będąca częścią I-95.


 

HelloPl.net ::