HelloPl LLC
P.O. Box 828
Ardmore PA 19003
grafika: drukuj :: nie drukuj
  1. Statua Wolności

 

Powstanie Statuy Wolności

Naród Francji podarował Statuę Wolności narodowi Stanów Zjednoczonych ponad sto lat temu w uznaniu przyjaźni, jaką te dwa kraje zawiązały podczas Rewolucji Amerykańskiej. Przez następne lata Statua urosła do symbolu nie tylko tej przyjaźni, ale także wolności i demokracji.

Do zaprojektowania posągu powołano rzeźbiarza Frederica Augusta Bartholdiego. Rok ukończenia wyznaczono na 1876, z myślą o uczczeniu setnej rocznicy podpisania Deklaracji Niepodległości. Statua miała być wspólnym dziełem Ameryki i Francji i postanowiono, że Amerykanie zbudują piedestał a Francuzi będą odpowiedzialni za samą Statuę i jej montaż w Stanach Zjednoczonych. Jednakże brak odpowiednich funduszy był problemem po obu stronach Atlantyku. We Francji pieniądze zbierano z datków publicznych, przez organizację różnych rozrywek i loterię. W Stanach na rzecz zbierania funduszy organizowano wydarzenia teatralne, wystawy sztuki, aukcje i walki bokserskie.

W międzyczasie okazało się, że Bartholdi potrzebuje pomocy inżyniera w kwestii problemów konstrukcyjnych wynikłych przy tworzeniu tak olbrzymiej rzeźby z miedzi. Alexander Gustave Eiffel (twórca wieży Eiffle’a) zajął się projektem masywnego żelaznego pylonu i w drugiej kolejności rusztowaniem szkieletowym, które sprawia, że miedziane pokrycie Statuy porusza się niezależnie a jednocześnie utrzymuje się w pionie. Zbieranie funduszy w Stanach szło wyjątkowo wolno, więc Joseph Pulitzer (znany z ufundowania Nagrody Pulitzera) wykorzystał strony redakcyjne swojej gazety „The World”, by wspomóc kampanię zbierania funduszy. Pulitzer poprzez gazetę krytykował bogatych, którzy nie umieli sfinansować budowy piedestału i członków klasy średniej, że z zadowalali się czekaniem, aż ci bogaci zapewnią pieniądze. Ta kampania ostrej krytyki w wydaniu Pulitzera odniosła duży sukces w zmotywowaniu narodu amerykańskiego do złożenia darowizny.

Zbiórka funduszy na piedestał zakończyła się w sierpniu 1885 roku, a jego konstrukcja była gotowa w kwietniu 1886. Statua została ukończona we Francji w lipcu 1884 i przybyła do New York Harbor w czerwcu 1885 na pokładzie francuskiej fregaty „Isere”, która przetransportowała ją z Francji do Stanów Zjednoczonych. Na potrzeby transportu Statuę rozłożono na 350 części i zapakowano w 214 skrzyń. Została później ponownie złożona na swym nowym postumencie w czasie 4 miesięcy. 28 października 1886 roku tysiące widzów uczestniczyło w odsłonięciu Statuy Wolności – prezentu na stulecie spóźnionego o dziesięć lat.

Amerykanie dziś nazywają ją czule „Lady Liberty” albo „Statue of Liberty”, jednak oryginalne imię nadane jej przez Bartholdiego brzmi „La liberté éclairant le monde”, czyli „Wolność oświecająca świat”. Posiada ona jeszcze inne, wyjątkowe imię nadane jej przez sławną poetkę Emmę Lazarus, która w wierszu „The New Collossus” mówi o niej „Matka Wygnańców”.


Wymiary i statystyki dotyczące Statuy

Wysokość od podstawy do pochodni -- 46,5m 
Odległość od ziemi do czubka pochodni -- 92,99m 
Wysokość od stóp do głowy -- 33,86m 
Długość dłoni -- 5m 
Długość palca wskazującego -- 2,43m 
Odległość od brody do czubka głowy -- 5,26m 
Szerokość głowy od ucha do ucha -- 3,04m 
Odległość między oczami -- 0,75m 
Długość nosa -- 1,36m 
Długość prawego ramienia -- 12,80m 
Grubość prawego ramienia -- 3,65m 
Obwód w pasie  --10,66m 
Szerokość ust -- 0,91m 
Wysokość tabliczki  -- 7,18m 
Szerokość tabliczki -- 4,14m 
Grubość tabliczki  -- 0,60m 
Wysokość piedestału -- 46,93m

 

28 października 1886 roku prezydent Grover Cleveland przyjął Statuę w imieniu Stanów Zjednoczonych i powiedział między innymi: „Nie zapomnimy, że wolność tu znalazła swój dom, ani też nie zaniedbamy jej ołtarza.”

Historia Statuy Wolności i jej wyspy jest pełna zmian. Statuę umieszczono na granitowym piedestale na dziedzińcu w kształcie gwiazdy w Fort Wood (zbudowanym podczas wojny w 1812r.). Odpowiedzialność za Statuę ponosiła do 1901 roku The United States Lighthouse Board. Po roku 1901 Statua przeszła pod opiekę Departamentu Wojny. Proklamacja prezydencka wydana 15 października 1924 r. ustanowiła Fort Wood (a wraz z nim Statuę Wolności) pomnikiem narodowym, a jego granice wyznaczono na zewnętrznym obrzeżu Fort Wood. W 1933 roku opiekę na Pomnikiem Narodowym przekazano National Park Service. 7 września 1937 r. powiększono zasięg jurysdykcji, by objąć całość wyspy Bedloe, a w roku 1956 nazwę wyspy zmieniono na Liberty Island. 11 maja 1965 r. pod zarząd National Park Service przekazano również Ellis Island, która stała się częścią Pomniku Narodowego Statuy Wolności.

str. 1 | 2 

HelloPl.net ::